Форми організації освітнього процесу

ФОРМИ ОРГАНІЗАЦІЇ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

Організація життєдіяльності дітей з урахуванням освітніх напрямів, що включені до інваріантної та варіативної  складових, дає змогу забезпечити належний рівень соціально-особистісного розвитку дітей дошкільного віку в структурі неперервної освіти.
Педагоги сприймають кожну дитину, як індивідуальну особистість з власними інтересами та потребами. Під час освітньої діяльності вихователі дотримуються основних принципів успішного виховання дошкільника, а саме: принцип рівності; принцип діалогічного спілкування; принцип спільної участі дорослих і дітей в організації життя групи; принцип орієнтації на кожну дитину як на індивідуальність; принцип пріоритету родинного виховання.
Педагогічним колективом обрано наступний вид планування: модель – за режимними моментами; принцип: блочно-тематичний метод проектів.
Відповідно до Базового компоненту дошкільної освіти в дошкільному закладі визначено зміст і структуру освітнього процесу за інваріантною  складовою.
 З метою забезпечення якості надання освітніх послуг поширеним типом занять у поточному навчальному році у всіх вікових групах будуть інтегровані заняття у рамках блочно-тематичної організації освітнього процесу. Види інтегрованих занять:
- соціально-природознавчої тематики;
- з пріоритетом інтелектуально-мовленнєвих завдань;
- з пріоритетом логіко-математичних завдань;
- з пріоритетом художньо-продуктивної діяльності.
Інтеграція сприяє значному скороченню організованих форм навчальної діяльності та істотно знижує навчальне навантаження на дітей. При цьому тривалість інтегрованого заняття може дещо збільшуватись за рахунок постійної зміни різних видів дитячої діяльності (на 5, 10, 15 хвилин відповідно в молодшій, середній, старшій групах), проте інтегроване заняття може замінити всі інші, крім занять з фізичної культури й музичного виховання.
Педагогів орієнтовано на зміну підходів до планування освітнього процесу, а саме: зменшення кількості розрізнених занять, розширення та впровадження різних видів діяльності.
Організована освітня діяльність планується переважно у першу половину дня. Її планують і проводять відповідно до програмових завдань з урахуванням умов розвивального предметного, природного, соціального середовища і потреб, інтересів, запитів, здібностей дітей. Життєдіяльність дітей наповнюється цікавим змістом упродовж кожного дня й усього вікового періоду. При цьому орієнтиром у доборі засобів розвивального, виховного та навчального впливів на особистість є психологічний вік дитини та її життєвий досвід.
Організоване навчання у формі занять проводиться починаючи з 3-го року життя. Індивідуальні й підгрупові ігри-заняття проводяться для дітей 2-го року життя.
Залучення дітей до організованих занять з огляду на закономірності у зміні працездатності, активності дитячого організму, особливостей перебігу уваги, процесів пам’яті й мислення дітей – це період у ранкові години від 09.00. до 11.00.
Тривалість занять становить:
Ранній вік – до 10 хвилин
Молодша група – 15 хвилин
Середня група - 20 хвилин
Старша – 25 хвилин
Кількість занять на день становить:
- для дітей раннього віку – 2-3 заняття;
- для дітей молодшого дошкільного віку – 2-3 заняття;
- для дітей середнього дошкільного віку – 2-3 заняття;
- у старшому дошкільному віці - 3 заняття щодня.
В другій половині дня вихователі проводять гурткову роботу за парціальними програмами, тривалість якої від 15-25 хвилин залежно від віку дітей.
Тривалість занять можна збільшувати чи зменшувати залежно від коливань інтересу, бажань, працездатності, складності завдань тощо.
Розпорядок занять у дошкільному закладі мобільний, динамічний, гнучкий. Освітній процес носить характер опосередкованого навчання, і здійснюється під час спільної діяльності дитини і дорослого.
Тип заняття обирає та уточнює вихователь самостійно, враховуючи конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених в освітніх програмах.
 Рівномірно розподіляються види активності за основними видами діяльності протягом дня в залежності від бажань та інтересу дітей. Крім спеціально організованої освітньої діяльності передбачається самостійна діяльність дітей:
• ігри (дидактичні, сюжетно-рольові, рухливі,  ігри з піском та водою та ін.);
• спостереження;
• пошуково-дослідницька діяльність;
• самостійна художня діяльність тощо.